« Wróć

Klub Ludzi Fantastycznych

 

Jadwiga w swoim mieszkaniu czuje się jak w raju, jest bezpieczna, zna każdy kąt. Doskonale pamięta dzień, kiedy zamieszkała w nim wraz ze swoim mężem, pamięta każdy dzień, wszystkie gorsze i lepsze dni z życia. Patrzy na dywan, szafkę, fotele, czuje te emocje, które towarzyszyły kiedy z mężem meblowali wspólnie swoje „gniazdo”.

Widzi jak jej dzieci stawiają pierwsze kroki, bawią się, płaczą i śmieją. Stół przy którym stoi 6 krzeseł, mimo, że minęło 50 lat od dnia kiedy się tu znalazł, jest wykorzystywany codziennie. Tylko co jakiś czas kolejne krzesła stają się puste. Krzesła 6, 5, 4, 3 są rzadko używane, dzieci w kolejnych latach opuszczają dom, zakładają swoje rodziny, wyprowadzają się z domu, miasta, kraju. Ciężko z myślą, że mimo, że są tak blisko, to jednak daleko, rzadziej odwiedzają, rzadziej dzwonią. Jadwiga wie, że bardzo ją kochają, ale „dzisiejsze czasy…”.

Z krzesła nr 2 już nigdy nie skorzysta Gospodarz domu, mąż Jadwigi odchodzi na zawsze. Jadwiga zostaje sama.

Mijają kolejne lata, ciężko się żyje Jadwidze. Ma poczucie, że więcej się w jej życiu kończy niż zaczyna. Coraz rzadziej spotyka się z koleżankami, okoliczny park odwiedza tylko wtedy, gdy jest ładna pogoda, odwiedzi ją syn albo córka, biblioteka osiedlowa, która jest jej życiem stała się twierdzą nie do zdobycia ze względu na schody. Wiele z jej życia nagle staje się historią, bardzo boli.

Mieszkanie, w którym mieszka staje się torem przeszkód. Dywan syn usunął, w trosce, żeby mama się nie potknęła, zamienił wygodne fotele na praktyczne krzesła, żeby było łatwiej wstawać, nowe łóżko ma również udogodnienia…..

W życiu Jadwigi jest jeden moment pełnego odprężenia, relaksu, zapomnienia…. Chwila kiedy może czerpać radość pełnymi garściami: pachnąca kąpiel. Jadwiga od lat używa tych samych kosmetyków kąpielowych. Lawenda pachnie wyjątkowo i przypomina piękne momenty z życia.  Gorąca woda, piana w wannie, przypomina jej chwile, kiedy po intensywnym dniu w ten sposób odpoczywała. Dzisiaj jej każdy dzień mimo, że nie składa się z obowiązków zawodowych, a domowych jest dużo mniej, to jest intensywny. Kąpiel, to odpoczynek, tu się nic nie zmienia.

Ta ostatnia kąpiel w sekundę zmieniła jej świat, dotychczasowy relaks i przyjemne chwile zamieniły się w koszmar.

Fundacja NIEZALEŻNI- wypełniamy swoją misję wykorzystując nowe technologie wspieramy osoby samotne, podnosimy ich komfort życia i poczucia bezpieczeństwa. Każdy nasz podopieczny jest objęty teleopieką. Teleopieka jest rozwiązaniem, za pomocą którego, niezależnie od okoliczności, każdy ma możliwość nawiązać połączenie z naszymi teleopiekunami, którzy pozostają do dyspozycji podopiecznych niezależnie od okoliczności 24 godziny na dobę. Każdy podopieczny bez ograniczeń ma możliwość korzystania np. z tzw. rozmów towarzyskich, ale również z pomocy w sytuacji wymagającej interwencji osób trzecich.  Za pomocą jednego guzika nawiązuje połączenie, niezależnie od miejsca w swoim domu w którym się znajduje.

Pozostający w gotowości teleopiekun i świadomość tego faktu wprost przyczynia się do poprawy komfortu jakości życia i poczucia bezpieczeństwa podopiecznych Fundacji.

Ostatnia kąpiel Jadwigi zamieniła się w koszmar, a jej wanna, w której dotychczas spędzała cudowne chwile stała się jej więzieniem. Jadwiga wychodząc z wanny pośliznęła się, upadek spowodował, że nie mogła się podnieść, wyjście z wanny stało się niemożliwe. To była jej najdłuższa w życiu kąpiel w wannie. Rano, jej sąsiadka, która jak co dzień wyprowadzała swojego psa  na poranny spacer usłyszała ciche stukanie i wołanie o pomoc. Stukanie szczoteczką do zębów o wannę nie było skuteczne, a jej wołanie z każdą chwilą słabło. Słabło, bo Jadwiga po 10 spędzonych godzinach w wannie traciła siły, traciła nadzieję. Kąpiel i noc spędzona w wannie stała się koszmarem. Wezwana przez sąsiadkę pomoc uratowała Jadwigę.

Koszmar i myśl, znowu coś się skończyło…..

Dzisiaj Jadwiga jest podopieczną Fundacji NIEZALEŻNI, jest objęta teleopieką. Za każdym razem gdy bierze kąpiel ma ze sobą „ guzik do teleopiekuna” i w sytuacji wymagającej wezwania pomocy musi tylko go nacisnąć. Jest pewna, że pomoc jest w zasięgu ręki.

Fundacja, dzięki wrażliwym ludziom z powodzeniem realizuje projekt Klub Przyjaźni Seniorom, każdy może stać się członkiem tego elitarnego Klubu, każdy może zostać Darczyńcą.

Każdy swoim zaangażowaniem, drobnym gestem może przyczynić się do pojawienia się uśmiechu na twarzy seniora, któremu ciągle cos się kończy….

Zostań Przyjaznym Seniorom.

NIEZALEŻNI.

Partnerzy