« Wróć

5 Prostych sposóbów na mniejszy stres

Nie masz czasu na długie autoterapie? Męczy Cię stres i chcesz „odsapnąć"?
Szukasz szybkiego sposobu na pozbycie napięcia?
Oto kilka prostych, czasem nieco zaskakujących sposobów na redukcję stresu.

Oddychanie
Głębokie oddychanie pomaga pokonać stres. A to dzięki zwiększeniu poziomu tlenu we krwi, który ma działanie uspokajające. Można też zwiększyć efekt głębokiego oddychania korzystając z niektórych olejków eterycznych, np. rozmaryn i lawenda pomagają obniżyć poziom kortyzolu, hormonu stresu.

Spacer
Spacer pozwala na metaforyczną i czysto fizyczną ucieczkę od stresu - to ostatnie ze względu na korzyści
z aktywności fizycznej, która wspiera syntezę endorfin. Wystarczy 30 minut spacerowania dziennie, aby lepiej się poczuć.


Uporządkowane mieszkanie
Z badań wynika, że porządek w domu sprzyja lepszemu nastrojowi i osiągnięciu spokoju. Dbanie o dom pomaga zmniejszyć stres. Dłuższe przebywanie w rozgardiaszu może zwiększyć niepokój, zaś na widok posprzątanego domu sprawia, że stres ulega zmniejszeniu. Nie musisz się zapracowywać, by przywrócić mieszkaniu zakurzony blask, sukcesywnie porządkuj kolejne pomieszczenia, najlepiej przy ulubionej muzyce. Korzyści są znaczne - sprzątnie to aktywność, która uspokaja, a uporządkowane wnętrze odpręża.

Opieka nad zwierzętami
Towarzystwo psa lub kota w ciągu kilku minut może zwiększyć syntezę serotoniny, prolaktyny i oksytocyny, hormonów odpowiadających za dobre samopoczucie. Te substancje zaś, które wpływają na intensywność stresu, są zmniejszane w czasie spędzanym ze zwierzętami. W efekcie można uzyskać niższe ciśnienie, silniejszy system odpornościowy i osłabienie niepokoju.

Seks
Kiedy jesteś zestresowany/a, abstynencja może pogorszyć sytuację. Seks zmniejsza stres poprzez obniżenie ciśnienia krwi i zwiększenie poczucia własnej wartości.


opracowano na podstawie żródła: www.zdrowie.senior.pl

Partnerzy