« Wróć

4 powody dla których warto mieć pupila

W wielu rodzinach zwierzęta od zawsze były częścią międzypokoleniowej tradycji. Są również i takie rodziny, pośród których nie ma miejsca na psa, bądź kota, chociażby ze strachu przed alergią. Posiadanie zwierzaka niesie za sobą wiele korzyści. Dowiedzcie się jakich.

Ukojenie dla nerwów

Głaskanie psa lub kota relaksuje i uspokaja. Nasz pupil nie tylko dotrzymuje nam towarzystwa, ale również chłonie nasze emocje. Warto wspomnieć, że na przykład mruczenie kota bardzo pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Kocie wibracje wędrują do naszego mózgu, co daje nam uczucie rozluźnienia i odprężenia. Ponadto, mruczenie kota skutecznie podwyższa poziom serotoniny w naszym organizmie, stabilizuje ciśnienie tętnicze, a także wzmacnia układ odpornościowy.

Bezwarunkowa miłość

Nie od dzisiaj wiadomo, że każdy pupil kocha swojego właściciela i jest wpatrzony w niego jak w obrazek. Taka szczera i silna relacja jest lekarstwem na zwątpienie we własne możliwości. Zwierzęta zawsze pozostają wierne człowiekowi i są od niego całkowicie zależne. Trudno odmówić ofiarowania smakołyka, kiedy widzimy, że nasz pupil wpatruje się w nas wzrokiem pełnym ciepła i miłości. Zwierzęta potrafią wydobyć z nas to, co najlepsze.

Zwierzę zachęca do aktywności

Kiedy posiadamy psa, musimy wychodzić z nim na dwór niezależnie od pogody. Jest to zatem doskonała okazja, by zmusić się do aktywności fizycznej. Dodatkowo, wspólne zabawy z pupilem takie jak rzucanie piłki, czy zabawa z kijem także stanowi sporą dawkę ruchu. Naukowcy podkreślają znaczenie kontaktu zwierząt z ludźmi starszymi i samotnymi, ponieważ taka relacja przynosi dużo korzyści zdrowotnych. Seniorzy, którzy podejmują opiekę nad swoim pupilem, zwykle prowadzą bardziej aktywny tryb życia. Regularne spacery, zmniejszają poziom cholesterolu i obniżają ciśnienie krwi. Taka aktywność fizyczna chroni również przed stresem, który często jest sprawcą wielu chorób.

Zwierzę - nauczyciel

Opieka nad zwierzęciem uczy nas odpowiedzialności i troski, co przydaje nam się w późniejszym życiu.
Dzięki opiece nad pupilem, stajemy się bardziej otwarci i obowiązkowi. Ukochany zwierzak pomaga w zwalczaniu nieśmiałości, a bezwarunkowa miłość do właściciela często jest doświadczeniem terapeutycznym.

 

Opracowano na podstawie źródła: www.domyseniora.pl

 

Galeria

Partnerzy