« Wróć

Hortiterapia - leczenie za pomocą ogrodów i roślin

Czym jest Hortiterapia?

Hortiterapia jest formą leczenia za pomocą ogrodów i roślin, mającą na celu poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego człowieka, a także stosunków międzyludzkich. Zwykle jest stosowana w postępowaniu  m.in z demencją starczą i niepełnosprawnością.
Pomaga ludziom w powrocie do zdrowia ale z dużym powodzeniem może być stosowana również u ludzi uważających się za w pełni zdrowych celem poprawienia ich kondycji i jakości życia.

Hortiterapia czynna​ to bezpośredni kontakt z roślinami, siew, sadzenie, prace pielęgnacyjne, zbieranie owoców, obserwowanie zmian wegetacyjnych, poznawanie przez dotyk, aktywność fizyczna, kompozycje roślinne w pracy artystycznej oraz ​hortiterapia bierna: polegająca ​na ​kontemplacyjnym​ korzystaniu z ogrodu​ ​spacer, przebywani​u​ w ogrodzie, doznania​ch​ sensoryczn​ych​.
Kojący ​widok ogrodu, upajanie się wspaniałym aromatem ziół i kwiatów oraz wsłuchiwanie się w odprężające dźwięki ogrodu​​ ​działa leczniczo na wiele zmysłów​.

Od 2013 w Polsce prowadzi swoją działalność Instytut Hortiterapii - pierwsza organizacja w kraju na rzecz popularyzacji ogrodoterapii.

Wiecej szczegółow na: www.zielonypromien.btx.pl

Galeria

Partnerzy